Prawda jest straszniejsza
Tylko Prawda
strona główna · działy · tagi · o autorze · szukaj · Polacy.eu.org  
 

Linki, cytaty, nowiny2013.01.04 03:10

Propaganda i obrona przed nia

(poleca )

Brzeski pisze

 
Wiele z ustaleń i zaleceń zawartych w instrukcji może być jednak wykorzystanych przez poszczególnych obywateli lub przez grupy obywateli pragnących ustrzec się przed forsownym oddziaływaniem propagandowym.
 
3 rozdzialy:
+niepoprawni.pl
+niepoprawni.pl
+niepoprawni.pl


Kontr-propaganda obejmuje wszelkie działania zmierzające do ograniczenia lub zniwelowania skuteczności i efektów wrogiej kampanii propagandowej. Zadaniem kontr-propagandy jest przejęcie psychologicznej inicjatywy i zepchnięcie przeciwnika do informacyjnej defensywy. Możliwości są różne, w zasadzie zależą od inwencji planujących i prowadzących działania kontr-propagandowe. Kolejna instrukcja wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych[11] wyróżnia 9 kategorii takich działań:

• odrzucenie bezpośrednie – oparte na faktach odparcie punkt po punkcie twierdzeń i zarzutów zawartych w materiałach propagandowych przeciwnika. Sposób ten nadaje się zwłaszcza do wykorzystania podczas konferencji prasowych lub w materiałach przeznaczonych dla mediów. Zaletą tego sposobu jest duża wiarygodność, wadą konieczność dysponowania zapleczem informacyjnym (archiwa) oraz konieczność powtórzenia propagandowych zarzutów strony przeciwnej.

• odrzucenie pośrednie – podważenie wiarygodności wybranych zarzutów i źródeł propagandy przeciwnika drogą publikacji niepodważalnych faktów w kwestiach związanych pośrednio z odpieranym materiałem propagandowym, a mających istotne znaczenie dla odbiorców i budzących ich zainteresowanie. Unika się w ten sposób konieczności powtórzenia zarzutów.

• temat zastępczy – unikanie bezpośredniej odpowiedzi na propagandę przeciwnika drogą nagłaśniania ważniejszego lub bardziej atrakcyjnego (z punktu widzenia odbiorców) tematu. Dobór publikowanego problemu musi być dobrze przemyślany, a do nagłaśniania należy dobrać media o dużym zasięgu, żeby od początku narzucania tematu zastępczego objąć tą kampanią maksymalną liczbę odbiorców.

• przemilczenie - zaplanowany brak reakcji na materiał propagandowy przeciwnika. Jedyną dopuszczalną reakcją mogą być różne warianty stwierdzenia „ zarzuty są tak absurdalne, że nie zasługują na komentarz”. Do sposobu tego warto się odwołać, kiedy zastosowanie innej metody może być niebezpieczne i trudno jest przewidzieć reakcję odbiorców. Zaletą jest ucięcie rozpowszechniania argumentów przeciwnika oraz pozbawienie go materiału do kontynuowania dyskusji (mówił dziad do obrazu). Wadą jest niebezpieczeństwo, że odbiorcy potraktują brak reakcji za brak argumentów zbijających propagandowe zarzuty.

• cenzura – ograniczenie dostępu odbiorców do propagandy. Decyzja wprowadzenia musi być dobrze przemyślana, bowiem nałożenie cenzury skłania odbiorców do potajemnego szukania dostępu do informacji, w tym do propagandy przeciwnika. Ponadto ze względów historycznych budzi negatywne skojarzenia z rządami represyjnymi i totalitarnymi.

• podróbka – rozpowszechnienie imitacji propagandy przeciwnika w tym samym formacie, ale o zmienionej subtelnie treści. Jest to sposób z pogranicza czarnej propagandy i w przypadku zdemaskowania ogranicza w bardzo niebezpiecznym stopniu wiarygodność własnych działań.

• uodparnianie – zespół różnych działań prewencyjnych eliminujących lub redukujących słabe strony odbiorców zanim zostaną one wykorzystane przez przeciwnika. Działania te mają zazwyczaj charakter ogólnej edukacji możliwie największej liczby odbiorców z myślą o zwiększeniu ich odporności na propagandę.

• wyprzedzenie - prewencyjne działanie polegające na zapoznaniu odbiorców z wybranymi tematami zanim wykorzysta je propagandowo przeciwnik. Umiejętne przedyskutowanie tych tematów ogranicza podatność odbiorców na propagandę. Wadą tego sposobu jest konieczność posiadania wiedzy o taktyce propagandowej przeciwnika oraz dostępu do informacji umożliwiających trafne przewidywanie rozwoju sytuacji.

• minimalizacja – pozorne lekceważenie i prezentowanie, jako mało istotne, tych wybranych elementów propagandy przeciwnika, których nie można ani odrzucić wprost, ani przemilczeć. Wadą tego sposobu jest przyznanie pewnej racji wrogiej propagandzie, ale przy umiejętnym potwierdzeniu niektórych nie dających się podważyć aspektów, można zwiększyć własną wiarygodność w oczach odbiorców. 
 
Sukces potężnych machin propagandowych zależy wyłącznie od tego, czy ci szarzy obywatele sami dopuszczą do własnej świadomości narzucane im treści. Jeśli tego nie uczynią, to nawet najbardziej zmasowane kampanie propagandowe nie przyniosą rezultatów, bowiem nie ma potęg nie do pokonania, jest tylko tymczasowy brak kontr-potęgi. A taką kontr-potęgę może stać się masa krytyczna szarych obywateli broniących instynktownie własnej świadomości przed propagandową niewolą.

koniec
Dr Rafał Brzeski 

 
2749 odsłon  średnio 5 (3 głosy)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   
Tagi: propaganda, patriotyzm, Polska, Naród, wolnosc, obrona, walka, atak, klamstwo, sterowanie.
Re: Propaganda i obrona przed nia 
Piotr Świtecki, 2013.01.04 o 10:06
No proszę! A gdzie na tej liście "strategia" chowania głowy w piasek, odwracania spojrzenia (z niesmakiem, koniecznie z niesmakiem i wyższością!) oraz zatykania uszu, forsowana w różnych wypowiedziach przez Szanownego Polecającego?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
MUFTI - PRZESTAÑ SIE CZEPIAC, KOMENTUJ KONKRETNIE BO CIE ZBANUJE 
MatiRani, 2013.01.04 o 13:34
ludzie wielcy o sprawach
ludzie normalni o rzeczach
ludzie prostaccy o innych ludziach
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: MUFTI - PRZESTAÑ SIE CZEPIAC, KOMENTUJ KONKRETNIE BO CIE ZBANUJE 
Piotr Świtecki, 2013.01.04 o 14:38
Zauważyłem.
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: MUFTI - PRZESTAÑ SIE CZEPIAC, KOMENTUJ KONKRETNIE BO CIE ZBANUJE 
MatiRani, 2013.01.04 o 15:24
zastosuj
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: MUFTI - PRZESTAÑ SIE CZEPIAC, KOMENTUJ KONKRETNIE BO CIE ZBANUJE 
Piotr Świtecki, 2013.01.04 o 15:58
Przeczytam zatem Panu na głos: czy w tych radach dra Brzeskiego jest to, co Pan usilnie lansuje, tj. by zamykać oczy, zatykać uszy i chować głowę w piasek?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: MUFTI - PRZESTAÑ SIE CZEPIAC, KOMENTUJ KONKRETNIE BO CIE ZBANUJE 
MatiRani, 2013.01.04 o 16:46
PYSKÓWKA I VENDETTA...
plus propaganda klamliwa (co Pan usilnie lansuje, tj. by zamykać oczy, zatykać uszy i chować głowę w piasek? )
podwórkowe
nie ten poziom
no comment
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Propaganda i obrona przed nia 
janekk, 2013.01.04 o 17:27
MatiRami,
teoria teorią ale nie ma to jak praktyka, a mamy na tym portalu okazję obserwować na żywo jak działa propaganda.
Brak argumentacj i sprowadzanie dyskusji na manowce to ulubiona metoda osoby lub grupy osób występującej pod pseudonimem Mufti,
U mni Mufti ma już swoje miejsce w gablotce i może służyć do celów porównawczych jako reprezentatywny przedstawiciel pewnego gatunku.
pozdrawiam :)
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Propaganda i obrona przed nia 
MatiRani, 2013.01.04 o 18:27
Janku, slusznie zauwazasz - propagandzista przycisniety do muru wije sie jak piskorz, kreci, atakuje podle i zenujaco...

W zwiazku z tematem propagandy i walki o prawde - Ojca maksymy na ten rok sa:

NIE REZYGNOWAC
NIE USTEPOWAC
NIE ODPUSZCZAC NI SOBIE NI INNYM

Bede ich przestrzegal

I tak mi dopomóz Bóg
( po staropolsku )
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Propaganda i obrona przed nia 
janekk, 2013.01.04 o 17:51
MatiRani,
wracając jeszcze do tekstu,
nad najemnikami USraelskimi trzeba dobrze popracować aby dobrze walczyli o nie swoje interesy. Podobnie zresztą jak w przypadku reżimów komunistycznych lub innych.
Ludzie którzy bronią swojego kraju mogą spokojnie to wszystko olać.
Agresorzy zawsze będą potrzebować fachowcôw od propagandy czy jak to ostatnio jest w modzie od public relations
pozdrawiam
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
Re: Propaganda i obrona przed nia 
MatiRani, 2013.01.05 o 03:51
PR - czytalem spora ksiazke na ten temat, szokujaca. Propaganda od strony zastosowan praktycznych. I skutecznych.
Nie bardzo rozumiem uwagi o najemnikach walczacych o nieswoje ineteresy.... Z jednej strony to walcza o swoje interesy, tj. o $$$... albo o uznanie, poklepanie po plecach , wydrukowanie czy nadanie. O to Ci chodzilo?
Komuchy to samo - weszli do maszynki za dobre zycie, talony na Fiata, mieszkanka 2 ( np. dwamieszkania polaczomne z wyjsciem na 2 rózne klatki schodowe. Kazde po 60m2 w sumie 120 co bylo niezle za komuny. )
Ludzie którzy bronia sie musza znac wroga i jego metody.

co Ty na to?
zaloguj się lub załóż konto aby odpowiedzieć  
 
login:
hasło:
 
załóż konto, załóż bloga!
Więcej funkcji, w tym ocenianie i komentowanie artykułów.
odzyskaj hasło
linki, cytaty, nowiny
Żydowscy kaci NKWD (10 odp.)
Negowanie znaczenia roli Żydów w służbie NKWD jest sprzeczne z podstawowymi faktami ustalonymi przez historyków
Pamiętajmy o Sabrze i Shatili (16 odp.)
Masakra Było to 28 lat temu – 16 września 1982 roku (artykuł z 2010 roku/a303). Masakra tak straszna, że ludzie, którzy o niej wiedzą, nie mogą jej zapomnieć. Zdjęcia są makabrycznym przypomnieniem – zwęglone, bezgłowe, nieprzyzwoicie zbezczeszczone zwłoki, zapach gnijącego mięsa, jeszcze tak obrzydliwe dla tych, którzy pamiętają ją, jak kiedy wzbraniali się przed nią te wszystkie lata temu.
POlityka miłości z jądrami w szufladzie – Mirosław Kokoszkiewicz (5 odp.)
Brystygierowa wsadzała mu przyrodzenie do szuflady i następnie zatrzaskiwała, a także bez opamiętania biła więźnia. Szafarzyński wkrótce zmarł wskutek ogólnego wycieńczenia.
Syria: Generał Dominque Delawarde wątpi (9 odp.)
Francuski generał wywiadu, Dominque ( Dominik ) Delawarde, były szef biura paryskiego wywiadu i wojny elektronicznej, wielokrotnie przebywający na placówkach Bliskiego Wschodu, w ONZ i w USA kategorycznie zaprzecza, ze atak bronią chemiczną w Gucie pod Damaszkiem byłby spowodowany przez siły rządowe Syrii.
W Warszawie bylo ponad 5tys gestapowcow zydowskich (13 odp.)
Egzekucje na zydowskich agentach Gestapo sa przez Zydow uznawane za objaw zwierzecego antysemityzmu AK. A wszak byli to niebezpieczni ZDRAJCY Polski.
O fałszywce tzw. „przywilejów żydowskich” (1 odp.)
„Wygląda to tak – mówi jeden ze współczesnych pisarzy w roku 1618 – jak gdyby jaki rozbójnik pojmany na rozboju, broniąc się, okazywał przywilej królewski lub bullę papieską, w którychby stało, że kto je okaże wolno mu kraść, wydzierać, zabijać i mordować, a dlatego nie ma go o to nikt imać ani karać”.
więcej…